Επίσκεψη μαθητριών και μαθητών του 2ου ΓΕΛ Κατερίνης στο διαφημιστικό γραφείο ?Art Solutions?

Στις 31 Μαρτίου 2016, η ομάδα των μαθητών/μαθητριών της Ερευνητικής Εργασίας της Α΄ Λυκείου με θέμα «Η Εικόνα του Εφήβου μέσα από τη Διαφήμιση» με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κυρία Δάμτση Ευθυμία και συνοδό την εκπαιδευτικό κυρία Κίτσιου Μαγδαληνή επισκέφθηκε το διαφημιστικό γραφείο ?ArtSolutions? στην Κατερίνη. Με αφορμή τις διαφημίσεις που παρουσιάζουν εφήβους / έφηβες, οι μαθητές / μαθήτριες συζήτησαν με τον υπεύθυνο του διαφημιστικού γραφείου κύριο Αραμπατζή Θεόκλητο θέματα που αφορούν στην ιστορία της διαφήμισης, τους τρόπους και τα είδη διαφήμισης, την ιδεολογία και τον τομέα της ψυχολογίας καθώς και την υλικοτεχνική υποδομή που απαιτείται για την παραγωγή μίας διαφήμισης, πάντοτε με επίκεντρο τον έφηβο/έφηβη. Επιπλέον, οι μαθητές/μαθήτριες ξεναγήθηκαν στους χώρους του γραφείου, παρατήρησαν, κατέγραψαν και διατύπωσαν ερωτήματα σχετικά με το θέμα τους βασιζόμενοι/βασιζόμενες στις γνώσεις που είχαν αποκομίσει κατά τη διάρκεια της έρευνάς τους και στις εργασίες που είχαν ήδη κάνει.
Η επίσκεψη αποδείχτηκε ιδιαίτερα χρήσιμη για τη συνέχιση της έρευνας και της συγγραφής της συγκεκριμένης ερευνητικής εργασίας και επιπλέον οι μαθητές/μαθήτριες εξασκήθηκαν στη βιωματική και διερευνητική μάθηση περνώντας ευχάριστα και δημιουργικά τη διδακτική τους ώρα. Οι μαθητές/μαθήτριες καθώς και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί θα ήθελαν να εκφράσουν τις θερμές τους ευχαριστίες στον υπεύθυνο του διαφημιστικού γραφείου, κύριο Αραμπατζή, για την ευγενική παραχώρηση του χώρου για τις ανάγκες της έρευνας, την ξενάγηση που πραγματοποίησε και τη συζήτηση που ακολούθησε.