ΟΛΥΜΠΙΑ ΕΝ ΔΙΩ 2016

Στο πλαίσιο της Διεθνούς Νεανικής Συνάντησης Αρχαίου Δράματος, Μουσικής και Αθλητισμού «ΟΛΥΜΠΙΑ ΕΝ ΔΙΩ», οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας και οι συνοδοί καθηγητές τους είχαν την ευκαιρία την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου να παρακολουθήσουν την εξαιρετική παράσταση «Προμηθέας Δεσμώτης» του Αισχύλου, την οποία παρουσίασε η θεατρική ομάδα «Θέατρο» - Μαθητές και φοιτητές Βούλας Αττικής.

Οι μυημένοι στο θέατρο μαθητές-ηθοποιοί και φοιτητές-ηθοποιοί επιχείρησαν αναδείξουν την τραγωδία που πραγματεύεται τον γνωστό μύθο του Τιτάνα Προμηθέα, ο οποίος υπομένει το μαρτύριό του για τη μεγάλη ευεργεσία του προς την ανθρωπότητα (κλοπή της φωτιάς από τους θεούς και προσφορά της στους ανθρώπους). Ο Προμηθέας αποτελεί έναν ύμνο για τις δυνάμεις του ανθρώπου, μια επίθεση εναντίον κάθε αυθαίρετης θεϊκής και κοσμικής εξουσίας. Η παράσταση ήταν, πράγματι, μια αξιόλογη προσπάθεια νέων που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί επαγγελματική και οι συντελεστές της παράστασης είναι άξιοι θερμών συγχαρητηρίων!