Επίσκεψη στα ΓΑΚ - Αρχεία Νομού Πιερίας

GAK 2

Ένα τμήμα της Α΄ τάξης του 2ου ΓΕΛ Κατερίνης που ανέλαβε να διερευνήσει στο πλαίσιο του μαθήματος Ερευνητική Εργασία το θέμα «Ο ΤΥΠΟΣ της Κατερίνης», ημερήσιος, εβδομαδιαίος, ψηφιακός πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στα Γενικά Αρχεία του κράτους που εδρεύουν στην Κατερίνη, στην οδό Προύσης 10.

Η επίσκεψη αυτή προγραμματίστηκε από τον καθηγητή που έχει υπό την επίβλεψή του το τμήμα αυτό, τον φιλόλογο κ. Φανιάδη Ευστάθιο, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την προϊσταμένη των Γ.Α.Κ., την κ. Χρυσοχοΐδου. Ως συνοδός καθηγήτρια συμμετείχε και φιλόλογος του σχολείου, η κ. Ελευθεριάδου Έφη. Οι μαθήτριες και οι μαθητές ετοίμασαν ερωτήσεις σχετικές με το θέμα, ώστε να λύσουν κάποιες από τις απορίες τους και να οδηγηθούν ευκολότερα και σωστότερα στην ολοκλήρωση της εργασίας τους.

GAK 4

Αφιερώθηκε, λοιπόν, ένα δίωρο, στη διάρκεια του οποίου η κ. Χρυσοχοΐδου ανέλαβε να μας ενημερώσει με κάθε λεπτομέρεια για τη λειτουργία των Γ.Α.Κ. γενικά παρουσιάζοντάς μας ένα μικρό ιστορικό και στη συνέχεια μας έκανε μια ειδική παρουσίαση για το θέμα που μας ενδιέφερε και οδήγησε τα βήματά μας έως εκεί, τον ΤΥΠΟ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ. Ακολούθησαν ερωτήσεις από τις μαθήτριες και τους μαθητές, στις οποίες πάντα με προθυμία έδινε εμπεριστατωμένες απαντήσεις.

GAK 3

Αφού τελείωσε το στάδιο με τις ερωτήσεις η κ. Χρυσοχοΐδου μας οδήγησε σε γραφεία όπου είχε ήδη έτοιμους τους φακέλους με αρχεία των εφημερίδων καθώς και των περιοδικών της πόλης μας και με «ευλάβεια» μας έδειξε πώς να ψηλαφίσουμε τις σελίδες τους, πάντα με τα ειδικά γάντια, για να αποφευχθούν τυχόν φθορές στα πολύτιμα αρχεία. Μας επιτράπηκε επίσης να φωτογραφίσουμε κάποιες σελίδες παίρνοντας όλα τα μέτρα.

GAK 1

Στη συνέχεια μας κατέβασε στο υπόγειο των Γενικών Αρχείων, για να δούμε το σύνολο των αρχείων που μας ενδιέφεραν. Μας έκανε τρομερή εντύπωση ο όγκος τους! Μετά μια μικρή επιτόπια έρευνα επιστρέψαμε στο ισόγειο των Αρχείων και, αφού μας δόθηκαν αναμνηστικά, ευχαριστήσαμε την προϊσταμένη και το υπόλοιπο προσωπικό και αποχώρησαν οι μαθητές.

Ως επιβλέπων καθηγητής συζήτησα περαιτέρω με την κ. Χρυσοχοΐδου και, μαθαίνοντας για τα έντυπα που εκδίδονται από το σχολείο μας, 29 τεύχη της σχολικής εφημερίδας «ΕΝ ΩΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ», 10 τεύχη σχολικού λευκώματος και ένα τεύχος από πρόγραμμα Comenius, μου ζήτησε να εμπλουτίσουμε τα αρχεία τους με τα έντυπα αυτά, κάτι που με χαρά μου το υποσχέθηκα και θα το κάνω πράξη.

Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω δημόσια την υπηρεσία των Γ.Α.Κ. νομού Πιερίας για την ανοικτή αγκαλιά με την οποία μας υποδέχτηκε και για τη βοήθεια που μας προσέφερε με τόση προθυμία.