ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ «ΤΥΠΟ» ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Newspapers Katerini 8

Ένα τμήμα του ΕΕ8 της Α΄ τάξης του 2ου ΓΕΛ Κατερίνης που ανέλαβε να διερευνήσει στο πλαίσιο του μαθήματος Ερευνητική Εργασία το θέμα «Ο ΤΥΠΟΣ της Κατερίνης», ημερήσιος, εβδομαδιαίος, ψηφιακός πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην εφημερίδα ΗΜΕΡΗΣΙΑ - ΤΟΠΙΚΗ της Πιερίας. Ένα δεύτερο επιστρέφθηκε την εφημερίδα ΟΛΥΜΠΙΟ ΒΗΜΑ.

ΗΜΕΡΗΣΙΑ - ΤΟΠΙΚΗ

Η επίσκεψη στην εφημερίδα ΗΜΕΡΗΣΙΑ - ΤΟΠΙΚΗ προγραμματίστηκε από τον καθηγητή που έχει υπό την καθοδήγησή του το τμήμα αυτό, τον φιλόλογο κ. Φανιάδη Ευστάθιο, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον εκδότη της κ. Χατζηαντωνίου Αντώνιο. Οι μαθήτριες και οι μαθητές ετοίμασαν ερωτήσεις σχετικές με το θέμα, ώστε να λύσουν κάποιες από τις απορίες τους και να οδηγηθούν ευκολότερα και σωστότερα στην ολοκλήρωση της εργασίας τους.

Newspapers Katerini 9

Αφιερώθηκε, λοιπόν, στην επίσκεψη αυτή μία περίπου ώρα, στη διάρκεια της οποίας, αφού μας υποδέχτηκε στα γραφεία η κ. Τσαλού Κατερίνα, ανέλαβε να μας ενημερώσει με κάθε λεπτομέρεια για τη λειτουργία της εφημερίδας. Ακολούθησαν ερωτήσεις από τις μαθήτριες και τους μαθητές, στις οποίες και απαντούσε πάντα με προθυμία.

Newspapers Katerini 1

Αφού τελείωσε το στάδιο με τις ερωτήσεις η κ. Τσαλού μας οδήγησε στο τυπογραφείο στο οποίο τυπώνονται οι εφημερίδες και μας περιέγραψε την όλη διαδικασία.

ΟΛΥΜΠΙΟ ΒΗΜΑ

Newspapers Katerini 3

Στην εφημερίδα ΟΛΥΜΠΙΟ ΒΗΜΑ συνόδευσε τους μαθητές, και την ευχαριστώ δημόσια γι? αυτό, η φιλόλογος του σχολείου μας η κ. Ελευθεριάδου Έφη. Τους υποδέχτηκε ο υπεύθυνος Πωλήσεων Ξενοφών Μπαραλιάκος, ο οποίος και τους ξενάγησε στους χώρους του συγκροτήματος. Οι μαθητές ενημερώθηκαν με κάθε λεπτομέρεια για τα βήματα που ακολουθούνται έως ότου εκτυπωθεί η εφημερίδα και για την ιστοσελίδα της εφημερίδας. Ευχάριστη έκπληξη γι? αυτούς ήταν η επίσκεψη των εγκαταστάσεων του «Ράδιο Όλυμπος 101,5». Πρόθυμα απαντήθηκαν οι ερωτήσεις των μαθητών-ερευνητών και έτσι θα έχουν πλούσιο υλικό για την εργασία τους.

Newspapers Katerini 7

Ως επιβλέπων καθηγητής αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω τους υπεύθυνους των δύο τοπικών εφημερίδων για την ανοιχτή αγκαλιά με την οποία μας υποδέχτηκαν.

Πρέπει να τονίσω ότι δεν μπορέσαμε να επισκεφθούμε και άλλες τοπικές εφημερίδες, που πολύ θα το θέλαμε, διότι δεν μας το επέτρεπε ο χρόνος και όχι για κανένα άλλο λόγο.