ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ

ΚΑΙ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ «ΚΑΦΕ ΚΟΜΠΟΛΟΪ»

Project 4

Στις 18 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη ομάδας τριών μαθητών και μίας μαθήτριας της Α΄ Τάξης καθώς και της συνοδού εκπαιδευτικού του 2ου Γενικού Λυκείου Κατερίνης στο Κέντρο Κοινωνικοποίησης και Ψυχαγωγίας «Καφέ Κομπολόϊ» στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας με θέμα «Εφήβων Ψυχαγωγία».

Project 2

Πιο συγκεκριμένα, η μαθήτρια Καραϊσαρίδου Φανή-Αναστασία, οι μαθητές Κωστίδης Χρήστος, Μάρκου Ηλίας και Ματζαρίδης Τριαντάφυλλος καθώς και η υπεύθυνη εκπαιδευτικός κυρία Δάμτση Ευθυμία, κατά τη διάρκεια της ωριαίας επίσκεψης, ξεναγήθηκαν από εθελόντριες εργαζόμενες στο χώρο του Κέντρου. Εκεί υπάρχει μία αίθουσα ψυχαγωγίας με τηλεόραση και επιτραπέζια παιχνίδια και χώρο για φαγητό και καφέ και μία αίθουσα με όργανα γυμναστικής, η οποία, παράλληλα, λειτουργεί και ως χώρος για θεατρική εκπαίδευση ή θεατρικές παραστάσεις για την ψυχαγωγία των ατόμων με ειδικές ανάγκες ή ιδιαιτερότητες. Η ομάδα των μαθητών και της μαθήτριας είχε ετοιμάσει ένα ερωτηματολόγιο σχετικό με τη λειτουργία του χώρου, τους στόχους του και τις δράσεις που ετοιμάζει για τα προαναφερθέντα άτομα καθώς και τη συμμετοχή και τη δημιουργική απασχόλησή τους. Η ομάδα, αφού συνομίλησε με ψυχαγωγούμενους και ψυχαγωγούμενες του Κέντρου, ολοκλήρωσε την έρευνά της αποκομίζοντας πολλά χρήσιμα στοιχεία όσον αφορά στο θέμα της Ερευνητικής Εργασίας που έχει αναλάβει, και ειδικότερα σχετικά με το ερώτημα-θέμα της ενεργούς συμμετοχής και δημιουργικής απασχόλησης και ψυχαγωγίας και τα οφέλη αυτών στα άτομα με ειδικές ανάγκες ή ιδιαιτερότητες.

Project 1

Η ομάδα των μαθητών καθώς και η υπεύθυνη συνοδός εκπαιδευτικός ευχαριστούν για την ξενάγηση και την εγκάρδια υποδοχή που τους επιφύλαξαν τις υπεύθυνες εθελόντριες εργαζόμενες του Κέντρου και εύχονται καλή συνέχεια και δύναμη στο έργο τους.